MTNA Performance Competitions

Contact Information

MTNA Instrumental Performance Chair
Elizabeth Lund
Cell: 801-243-2674
elizabethlund88@msn.com

MTNA Piano Performance Chair
Patrice Hunt
Cell: 435-632-6733
huntent@gmail.com

Congratulations to MTNA/UMTA
Composition Competition Winners


Winner: Jacob Jessop, student of Shane Bowles


SENIOR HIGH CATEGORY
Winner: Spencer Sanders, student of Kevin Olson


JUNIOR HIGH CATEGORY
Winner: Max Stephens, student of Sherstine Stephens



Congratulations to MTNA/UMTA Instrumental Performance Winners


WOODWINDS

YOUNG ARTIST CATEGORY
Winner: Ashley Tingey, student of April clayton
Accompanist, Jill Winters
Alternate: Lillian Hatch, student of Caitlyn Valovick-Moore
Accompanist, Laurel Palmer


SENIOR HIGH CATEGORY
Winner: Shelby Hawkes, student of Elizabeth Weissman
Accompanist, Jill Winters

Alternate:Lillie Gardner, student of Cindy Henderson
Accompanist, Laurel Palmer
Hon. Mention: Camille Parke, student of Nancy Toone
Accompanist, Diane Bastian


JUNIOR HIGH CATEGORY
Winner: Leah Keyes, students of Nancy Toone
Accompanist, Julie Keyes
Alternate: Olivia Lachimciuc, student of Nancy Toone
Accompanist, Vedrana Subotic


STRINGS

YOUNG ARTIST CATEGORY
Representative: Hannah Kwong, student of Alexander Woods
Accompanist, Joanne Oshida


SENIOR HIGH CATEGORY
Winner: Makenzie Hart, student of Eugene Watanabe
Accompanist, Whiney Pizza
Alternate: Ezekial Sokoloff, student of Eugene Watanabe
Accompanist, Vera Watanabe
Hon. Mention: Ellen Hayashi, student of Eugene Watanabe
Accompanist Whitney Pizza
Hon. Mention: Alina Baron, student of Chandelle Fairbanks
Accompanist, Laurel Palmer


JUNIOR HIGH CATEGORY
Winner: Evelyn Meiwes, student of Eugene Watanabe
Accompanist, Whitney Pizza
Alternate: Della Gardner, student of Eugene Watanabe
Accompanist, Whitney Pizza
Hon. Mention: Whitney Baron, student of Chandelle Fairbanks
Accompanist, Laurel Palmer


VOICE

YOUNG ARTIST CATEGORY
Representative: Jacob Kenison, student of Lawrence Gee
Accompanist, Lawrence Gee


SENIOR HIGH CATEGORY
Winner: Audrey Bailey, student of Andrea Bailey
Accompanist, Andrea Bailey
Alternate: Kjerstin Cope, student of Cecily Ellis-Bills
Accompanist, Laurisa Cope


JUNIOR HIGH CATEGORY
No Entries


No Entries in BRASS for all age categories.

Congratulations to MTNA/UMTA Piano Performance Winners


YOUNG ARTIST CATEGORY
Winner: Mariah Sam, student of Scott Holden and Irene Fox
Alternate: Min Shan Tsai, student of Yu-Jane Yang
Honorable Mention: Peter Blackham, student of Stephen Beus
Honorable Mention: Chia Ying Shen, student of Yu-Jane Yang
Honorable Mention: Brooke Ballard, student of Scott Holden

SENIOR HIGH CATEGORY
Winner: Ariel Wong, student of Scott Holden
Alternate: Dora Meiwes, student of Irene Fox
Honorable Mention: Megan Tandar, student of Stephen Beus
Honorable Mention: Jillian Smith, student of Irene Fox
Honorable Mention: Jonathan Ma, student of Ning Lu

SENIOR HIGH DUET CATEGORY:
Representative: Angel Wang/Joyce Wang, students of Ning Lu

JUNIOR HIGH CATEGORY
Winner: Samuel Lu, student of Ning Lu
Alternate: Conrad Flake, student of Ning Lu
Honorable Mention: Cheryl Qian, student of Irene Fox
Honorable Mention: Isabella Bueno, student of Koji Attwood
Honorable Mention: Rachel Johnson, student of Janae Williams

2020 Repertoire List / Performance Order by Entrant#
2020 Piano Performance Competition Judges' Bios

2020 MTNA/UMTA Piano Performance Competition Awards
Junior High School Division

2020 MTNA/UMTA Piano Performance Competition Awards
Senior High School Division

2020 MTNA/UMTA Piano Performance Competition Awards
Young Artist Division